Match officials at half time.

 

After the Black Stars resounding victory over Ethiopia, football on the domestic front continues in the Division One League on Wednesday, June 14, 2017.

Entering it’s sixteenth (16th) week, some matches would also be played on Thursday, June 14 2017.

Below is the full list of match officials as announced by the Division One League Board.

ZONE ONE

Match: Techiman City vs BA United (Wed)

Venue: Techiman

Referee: Dally Gagba

Asst 1: Alex Anning

Asst 2: Alex Osam

4th Ref: Maxwel Owusu

Match Commissioner: Sheni Musah

 

Match: Unity FC vs Berekum Arsenals (Wed)

Venue: Bechem

Referee: Ayaba Ibrahim

Asst 1: Sulemana Alhassan

Asst 2: Abeata James

4th Ref: Seth Zigah

Match Commissioner: Haruna Fuseini

 

Match: Steadfast vs Dark Horses (Thur)

Venue: Tamale

Referee: Joseph Anane

Asst 1: Papala Patrick

Asst 2: Joseph Owusu

4th Ref: George Ocran

Match Commissioner: Abdulai Issaka

 

Match: Mpuasuman vs Glory Stars (Wed)

Venue: Bofoakwa

Referee: Nyabila Mohammed

Asst 1: Haruna Sumaila

Asst 2: Mubarik Yambone

4th Ref: Ayine Solomon

Match Commissioner: Abubakar Ganiyu

 

Match: RTU vs Guan United (Wed)

Venue: Tamale

Referee: Adam F. Xavier

Asst 1: Aduko R. Sunday

Asst 2: Ndeego Abraham

4th Ref: Awurise Andrew

Match Commissioner: A.A. Alhassan

 

Match: Bofoakwa vs Eleven Wonders (Wed)

Venue: Sunyani

Referee: Adam Selah

Asst 1: Thomas Ngimidiaye

Asst 2: Francis Agbesi

4th Ref: Alpha Ba Adey

Match Commissioner: Amin Adam

 

Match: NEA Salamina vs Kintampo FC (Wed)

Venue: Dormaa

Referee: Emmanuel Eshun

Asst 1: Iddrisu Issahaku

Asst 2: Francis Dogbe

4th Ref: Alposo Atiapa

Match Commissioner: Richard Osei Yaw

 

ZONE TWO

Match: Karela United vs Samartex (Wed)

Venue: Anyinase CAM Park

Referee: Eric Owusu Prempeh

Asst 1: Prince O. Ansah

Asst 2: Opoku Antwi Laar

4th Ref: Boniface Awulo

Match Commissioner: J.A. Odoom

 

Match: Hasaacas vs Fijai United (Wed)

Venue: Essipon

Referee: Ahorvi William

Asst 1: Dusu Selorm

Asst 2: Eric Mortey

4th Ref: Akudzi Martins

Match Commissioner: E.L Adjei

 

Match: King Faisal vs Proud United (Wed)

Venue: Kumasi

Referee: Dzomeku Bello

Asst 1: Frank Arario

Asst 2: Wilson Agbenyega

4th Ref: Angel Elisa

Match Commissioner: Nana Boama Darko

 

 

Match: Gold Stars vs Wassaman (Wed)

Venue: Bibiani

Referee: P.C. Appiah Fori

Asst 1: Fianko Hayford

Asst 2: Michael Boateng

4th Ref: Asare Darko Emmanuel

Match Commissioner: Pius Kwarteng

 

 

Match: Unistars vs Achiken (Thur)

Venue: Kasoa

Referee: Benjamin Sefah

Asst 1: Albert Hammond

Asst 2: Isaac Eshun

4th Ref: Frank Adrah

Match Commissioner: E.M Osamquaye

 

Match: Nzema Kotoko vs Asokwa Deportivo (Thur)

Venue: Azuleloanu

Referee: Sam Lee Lee

Asst 1: Adotey Acquaye

Asst 2: Abraham Fosu

4th Ref: Yififu Gariba

Match Commissioner: Adjei Kane

 

Match: New Edubiase vs BYFA (Thur)

Venue: Bekwai

Referee: Abraham Tetteh

Asst 1: Edem Kpodo

Asst 2: Sullivan Ayuba

4th Ref: Selorm Kpormegbe

Match Commissioner: K.A. Saed

 

 

Match: Eleven Wise vs Dunkwa United (Thur)

Venue: Essipon

Referee: Frank Todzero

Asst 1: Courage Kuedefia

Asst 2: Agbovi Edward

4th Ref: Eric Donkor

Match Commissioner: S.A. Quaye

 

ZONE THREE

Match: Young Wise vs Amidaus (Wed)

Venue: Zaytun park

Referee: Kenedy Paddy

Asst 1: Sumaila Salifu

Asst 2: Anthony Mends

4th Ref: Ebenezer Tetteh

Match Commissioner: J.Y Acheampong

 

Match: Vision FC vs Danbort (Wed)

Venue: Amrahia

Referee: Tsomana Favour

Asst 1: Michael Boateng

Asst 2: Blebo Cletus

4th Ref: Eugene A. Boasiako

Match Commissioner: A.S.K. Annor

 

Match: Uncle T United vs Dynamo FC (Wed

Venue: Tema

Referee: Eric Kornie

Asst 1: Desmond Essien

Asst 2: Osagyefo Rowell

4th Ref: Clement K. Nkuah

Match Commissioner: E.N. Adjei

 

Match: Dreams vs Heart of Lions (Wed)

Venue: Dawu

Referee: J.A Amenya

Asst 1: Alhassan Yahaya

Asst 2: Badiu Alhassan

4th Ref: Mahama Awuntoma

Match Commissioner: A.A. Lawal

 

Match: Okyeman Planners vs Kotoku Royals (Wed)

Venue: Old Tafo

Referee: Edward Annang

Asst 1: A.T Kwame

Asst 2: P.P Osei

4th Ref: Peter Ansah Tei

Match Commissioner: C.M Atsatsa

 

Match: Okwawu United vs Mighty Jets (Wed)

Venue: Nkawkaw

Referee: Dan A. Abura Abura

Asst 1: Jacob Aburabura

Asst 2: Isaac Nyarko

4th Ref: Paul Dadzie

Match Commissioner: Atta K. Ofosu

 

Match: Sporting Mirren vs Phar Rangers (Thur)

Venue: MATS, Teshie

Referee: Azuma Sampson

Asst 1: Francis B. Arthur

Asst 2: Daniel E. Akoto

4th Ref: Philip Ehuren

Match Commissioner: Senyo Alfonse

 

Match: Nania vs Zein FC (Wed)

Venue: Legon

Referee: Eric Appiah

Asst 1: Isaac Nyarko

Asst 2: Tanko Ayuba

4th Ref: Redeemer Attipoe

Match Commissioner: J.Y Danquah